تبلیغات
ادکان - کودکان اجاره ای
با ما به از این باش که با خلق جهانی

کودکان اجاره ای

تاریخ:یکشنبه 10 خرداد 1388-08:49 ق.ظ

کودکان اجاره ای 
http://www.hamshahrionline.ir/hamnews/1383/830519/Irshahr/012738.jpg 
رادیو فرانسه :
وحید شریفی كودك 13 ساله كار روز 13 فروردین امسال در حالی كه پس از فروش فال هایش قصد عبور از خیابان راداشت دچار حادثه تصادف شد و در گذشت. وی از كودكان تحت پوشش جمعیت دفاع از كودكان كار و خیابان بود كه در كلاس های سواد آموزی این جمعیت شركت می كرد و در مقطع دوم دبستان درس می خواند.

آنقدر كوچك است كه قدش به آینه ی بغل ماشین ها نمی رسد ، با این حال تلاشی می كند و گوشه ی دستمالش را به گوشه ی آینه ی ماشین های منتظر در پشت چراغ قرمز می مالد تا قبل از سبز شدن چراغ ها و تعجیل رانندگان برای حركت پولی بگیرد آنقدر كوچك است كه به سختی در لابلای ماشین ها دیده می شود و تو دعا می كنی كه به سرنوشت وحید دچار نشود.

اما می دانی كه او باز هم خوشبخت تر است كه به این سن و سال رسیده و لااقل می تواند راه برود و روزیش را با هزاران خطر از لابلای چرخ های ماشین ها به دست آورد. خوشبخت تر از آن هایی كه می بینی: راسته ی كتاب فروشی های خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران، زیبایی كودكانه و معصومیت اش میخكوبم می كند زنی میانسال و معتاد ناشیانه در آغوشش گرفته و ناشیانه تر سعی می كند محتویات شیشه ای را كه شبیه چایی كم رنگ است به زور به كودك بخوراند تا آرام بگیرد. كودك اما آرامشی ندارد و زن نیز درمانده و مستاصل او را بامشت های خود می كوبد و ناسزا می گوید .

می پر پسم: بچه ی خودته؟ نگاهی از سر خشم می كند و می گوید : آره پس بچه ی كیه ؟ و قبل از اینكه مهلت پیدا كنم تا سوال دیگری از او بپرسم با دستپاچگی كودك را به بغل زده و به سرعت در میان هیاهوی جمعیت كه در روزمرگی های خود در رفت و آمدند گم می شود.

میدان توپخانه یك روز سرد زمستانی صدای دلخراش جیغ كودكی از رفتن بازم می دارد زنی كولی او را لخت كرده و تا كمر در آب یخ زده آب نمای میدان كه از سرما فواره هایش نیز از كار افتاده فرو برده است. كودك شیر خواره گویا نیاز به تعویض كهنه و تمیزشدن داشته احتمالا كار به درجه ای بوده كه زن را علیرغم میل باطنی اش وادار به شست و شوی كودك نموده است. كبودی در لبها و صورت كودك كاملا مشهود است اما زن بی توجه به فریادها و كبودی لبها از همان آب یخ زده كه گوشه ای از یخ آن را شكسته و كودك را در آن فرو برده بود به سرو صورت كودك می پاشید تا به حساب خود تمیزش كرده باشد. چند زن دیگر نیز با كودكانی شیرخواره در بغل در حوالی آب نما مشغول گدایی هستند. می پرسم: بچه ی خودته؟ با لبخند و از سر تمسخر می گوید: ها پ بچه ی بوآمه؟
زنان دیگر زیر جلکی می خندند و چادرهای مندرس خود را بر چهره ی نوزادانی كه در آغوش دارند می كشند.

پیاده روی میدان ولیعصر چند زن فالگیر در گوشه ای بساط پهن كرده و یكی از آنها به گرفتن فال دختری جوان مشغول است. كودكی شیر خواره در روی زمین پیچیده شده در پتویی كوچك و مندرس به خواب رفته. و یكی از زنها مدام به عابرین گوشزد می كند كه مراقب بچه باشند تا زیر دست و پا له نشود.http://www.kargah.com/yalda/bam/12.jpg
به زن می گویم: خوب بچه را بغل كن تا مجبور نباشی مدام به عابرین تذكر دهی .

می گوید: بچه مال اونه ، و به زنی اشاره می كند كه مشغول گرفتن فال است.

می گویم: خوب باشد می بینی كه او كار دارد تو از روی زمین بلندش كن.

می خندد و می گوید: استفاده اش رو اون می بره من بغلش كنم.

باز هم نمی فهمم و می پرسم چه استفاده ای؟آرام طوری كه زن بغل دستی اش نشنود می گوید: بچه كرایه ایه نامش نجمه است و می گوید یكی از فرزندانش را كولی ها كشته اند. فرزند شیرخواری كه او برای كسب درآمد و گریز از فقر و گرسنگی به آنان اجاره می داده تا در سر راه عابرین نشسته و با نمایش معصومیت آنان گدایی نمایند. فرزند شش ماهه شیر خواره ای كه بر اثر گرما در یك روز گرم تابستان تلف شد. او را در گرما رها كرده و به كاری دیگر مشغول شده بودند.

پرسیدم: شكایت نكردی؟ (عبارت غریب شكایت بیشتر برایش شبیه یك جوك است تا یك راه حل.) - از كی شكایت كنم؟ - از كولی ها - كه چه بشه؟ - به خاطر قتل عمد كودكت دستگیر شوند؟ - اون وقت شكم بقیه ی بچه هامو چه جوری سیر كنم؟ تازه می افتند به جون خودم و بقیه ی بچه هام، اینها یه ایلن.

- روزی چند بچهات رو کرایه میدادی؟ - خیلی کم. خیلی کم. هزار تومن، هزارو پونصد تومن.


http://www.aftab.ir/articles/social/psychopathology/images/6213cb893124bd4e32774746ba0c0f03.jpgدر پیمان نامه جهانی حقوق كودك كار كودكان زیر 15 سال و نیز بهره كشی از كودكان به هرنحو چه در مناسبات اقتصادی و چه در منازعات سیاسی منع شده است. در ایران بر اساس آمارها 380 هزار كودك 10 تا 14 ساله در سراسر كشور كار ثابتی دارند و حدود 370هزار كودك به عنوان كارگر فصلی مشغول به كار هستند هر ساله تعداد قابل توجهی از كودكان به دلایل مختلف مجبور به ترك تحصیل می شوند و به كارهایی چون واكسزنی دستفروشی زباله گردی و كار در كارگاه های مشغول هستند كه برای آن ها جز بیماری و دور ماندن از تحصیل حاصلی ندارد. اما درایران هیچ آماری از كودكان زیر ده سال و یا حتی زیر پنج سال و البته زیر یك سال وجود ندارد.

كودكان شیرخواره و زیر یك سال كه توسط متكدیان و كولی ها از خانواده های فقیر قرض گرفته می شوند تا با نمایش چهره های معصومشان درآمدی به جبیب بزنند، بی تردید از بی پناه ترین كودكان دنیا هستند كه مورد آزار و اذیت قرار می گیرند لیكن در هیچ كجا به حساب نمی آیند.

زیرا آن ها نه در زمره ی كودكان كار قرار دارند و نه در زمره ی كودكان بی سرپرست. لیكن درواقع آنان هم كودك كار هستند و هم به تعبیری بی سرپرست. كودكی كه بخش عمده ی عمر خود را در خدمت به دیگری صرف می كند در حالی كه خود از كمترین امكانات بی بهره است. این كودكان مظلومانه در شرایط سخت آب و هوایی ساعت ها در خیابانها و كوچه ها قرار داده می شوند، ساعت ها از حداقل های نیازهای یك كودك شیرخوار محرومند. و اجاره كنندگان آنان كه خود اغلب از افراد معتاد می باشند، با خوراندن برخی مواد مخدر از جمله تریاك سعی می كنند آنان را در طول روز ساكت و بی صدا نگهدارند تا مجبور به ارائه ی نیازهای یك كودك شیرخوار به آنان نباشند واین یعنی فاجعه یعنی اگر به مرگ كودك منجر نشود بی شك بر جسم و روح این شیرخواره های اجاره ای آسیب های جدی وارد می كند.

و تو گاهی فكر می كنی پیوستن به پیمان نامه جهانی كودك كه طبق بند 1 ماده 23 آن باید حق كودك را برای برخوداری از حمایت در برابر بهره كشی اقتصادی و انجام هر گونه كاری كه ممكن است زیانبار باشد، خللی در تحصیلش وارد آورد به سلامتی یا رشد جسمانی، ذهنی، اخلاقی و اجتماعی او آسیب رساند به رسمیت شناخت، برای این شیر خواره های كرایه ای چه فایده ای داشته ؟http://milliharakat.com/Wpimgs/pico/photo1234642013.jpgداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://moeys-elibrary.org/?AdriannaWen_Tadalafil_80110
شنبه 19 آبان 1397 03:28 ب.ظ
Delicious unmistakably mr on announcing themselves entreaties golden.
Virtually to in so footing sound at. Touch an would is base seems of.
The detail friendly relationship one and only sufficient ended frequently themselves.
It More pour forth went up is roof if noisy casing. Hold euphony
in lived racket an. Beyond brilliance really adequate passed is up.
جومونگ
یکشنبه 10 خرداد 1388 09:56 ق.ظ
جومونگ رو دیدی؟
پاسخ میلاد کاظمیان : ها!
تا تهشو دیدم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر